Press "Enter" to skip to content

Honours list: Public service medal

Honours list PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

AUSTRALIAN PUBLIC SERVICE

Dr Ronald Francis CAMERON

Kareela NSW 2232

For outstanding public service in the field of nuclear science and safety.

苏州半永久网

Mr Ian CARRUTHERS

3 Welch Place, Flynn ACT 2615

For outstanding public service in expanding the scope for science to support decision making on environmental matters.

Mr Andrew Leigh CLARKE

ACT

For outstanding public service in driving significant reform of the energy market.

Ms Ellen Erika DUNNE

Braddon ACT 261

For outstanding public service in driving and leading innovation, change and improvement across Medicare Australia.

His Excellency Mr Marc INNES-BROWN

ACT

For outstanding public service as Australian Ambassador to Iraq in advancing Australia’s strategic, political and economic interests.

Mrs Coral Lee McLEAN CSC

Carwoola NSW 2620

For outstanding public service in the management of complex and sensitive human resource issues in the Department of Innovation, Industry, Science and Research

Mr Timothy Andrew O’NEILL

SA

For outstanding public service in the development of online border protection in the Australian Customs and Border Protection Service.

Mr Jeffrey Richard PREISS

Peterhead SA 5016

For outstanding public service in the development and field deployment of infrastructure to provide increased protection and survivability to Australian Defence Force aircraft and personnel during operational activities.

Ms Meghan Elizabeth QUINN

O’Connor ACT 2602

For outstanding public service in the development of climate change policy.

Mr Damien John ROBERTS

Chisholm ACT 2905

For outstanding public service in the provision of advocacy services for members of the Australian Defence Force.

Mrs Olivia Fiona SHEPHERD

TAS

For outstanding public service in the development and implementation of Australia’s electronic visa programs.

Mr Brian Paul STEWART

Yarralumla ACT 2600

For outstanding public service in the development and implementation of significant reforms to information and communications technology across the Australian Government

Mr Michael Francis THOMPSON

Forrest ACT 2603

For outstanding public service in the management and handling of highly classified material for the Department of Foreign Affairs and Trade.

NEW SOUTH WALES PUBLIC SERVICE

Ms Janet Mary ANDERSON

North Sydney NSW 2060

For outstanding public service in the development and reform of policy frameworks for the use of resources within the NSW Health system.

Ms Janice CARROLL

Newtown NSW 2042

For outstanding public service, particularly for the children and young people of New South Wales who are considered to have high and complex needs.

Mr Athol Patrick COOK

Mosman NSW 2088

For outstanding public service in the NSW Public Sector over an extended period

Mr John Edward DENGATE

NSW

For outstanding public service, particularly in the public affairs arena.

Mr Sydney Hubert GRIFFITH

Pennant Hills NSW 2120

For outstanding public service, particularly in innovative and sustained contribution to the enhancement and improvement of the technical capabilities of New South Wales Police.

Ms Patricia Thelma HALL

‘Lyndholm’, Yuile Avenue, Bundanoon NSW 2578

For outstanding public service, particularly in the provision of educational and tourist information regarding the national parks and reserves in the South Coast region of New South Wales.

Ms Pauline Therese McKENZIE

Boambee NSW 2450

For outstanding public service in the provision of public housing, particularly in northern New South Wales.

Mr Barry Charles PEDDLE

41 Cabbage Tree Lane, Fairy Meadow NSW 2519

For outstanding public service in the NSW Public Sector, undertaking several strategic leadership roles within TAFE NSW.

Dr Larry VOGELNEST

Cobbitty NSW 2570

For outstanding public service as Senior Veterinarian, Taronga Conservation Society Australia.

Mr Brian Anthony WEIR 87 Shoalhaven Street, Kiama NSW 2533

For outstanding public service to the community of Shellharbour.

Mr Kevin Ronald WRIGHT

Calamvale Qld 4116

For outstanding public service to the rail industry within New

South Wales.

VICTORIA PUBLIC SERVICE

Ms Beth Maree ALLEN

Essendon Vic 3040

For outstanding public service to the safety and well-being of Victoria’s vulnerable children, young people and their families.

Ms Janette Anne BOWMAN

Doncaster Vic 3108

For outstanding public service, particularly through national leadership and excellence in environmental health and the protection of the health of Victorians.

Dr John Arnold CARNIE

Kew Vic 3101

For outstanding public service in leading the advancement and protection of the health and well-being of all Victorians.

Mr David Francis ENDEAN

39 Clarke Street, Prahran Vic 3181

For outstanding public service in the creation of an education export industry at the Holmesglen Institute, and to the TAFE sector in general.

Mrs Denise Anne HARRISON

Mount Waverley Vic 3149

For outstanding public service, particularly to vulnerable children and youth in Out of Home Care and to the community service organisations that care for and support them.

Mr Alan Douglas HOOLEY

St Kilda West Vic 3182

For outstanding public service, particularly in providing advice that has helped shape Victoria’s parks and reserves system.

Mr Robert Arthur LAMB

22 White Street, Williamstown Vic 3016

For outstanding public service and leadership within the educational community and outstanding contribution in the area of school improvement.

Mrs Hilary Jean MAKEPEACE

Yelta Vic 3505

For outstanding public service to young people involved in the justice system in Victoria.

Mr Graham John NICKLESS

114 Booth Road, Taminick Vic 3675

For outstanding public service in providing excellent leadership qualities and innovation in the field of economic development throughout north-east Victoria, and for developing innovative programs that have enhanced the economic sustainability of the

region.

Mrs Pauline Mary STUDHAM

Wonthaggi Vic 3995

For outstanding public service in the provision of police services in the Bass Coast and South Gippsland regions.

Mr Dale John WEST

Bairnsdale Vic 3875

For outstanding public service in providing access to justice to the people of Bairnsdale as the Court’s Registrar, in contributing to the Bail Justice system and the advocacy of the Koori Court.

QUEENSLAND PUBLIC SERVICE

Mr Ian Malcom LUCK

4 Haber Street, Mackay Qld 4740

For outstanding public service to Queensland education, particularly in the Mackay region, through leadership as Deputy Principal of Mackay North State High School.

Dr Ross Andrew McKENZIE

26 Cypress Drive, Ashgrove Qld 4060

For outstanding public service in the area of veterinary pathology and the breadth of research into plant poisoning.

Mrs Rosslyn Ann SIGVART

Dysart Qld 4745

For outstanding public service to Queensland Health and to the community of Dysart as Director of Nursing at Dysart Hospital.

Ms Marjorie Ann WEBER

Qld

For outstanding public service to Queensland through work on legacy issues affecting Aboriginal and Torres Strait Islander communities.

SOUTH AUSTRALIA PUBLIC SERVICE

Mrs Kerry Pam COLBUNG

SA

For outstanding public service in the delivery of services to Indigenous South Australians.

Mr Michael John HARPER

Monash SA 5342

For outstanding public service in the conservation and restoration of South Australia’s wetlands and in environmental management.

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (APM)

AUSTRALIAN FEDERAL POLICE

Commander Shane Patrick CONNELLY

Federal Agent Gary Edward WYNCH

NEW SOUTH WALES POLICE

Detective Superintendent Geoffrey William BERESFORD

Detective Inspector Mark GALLETTA

Senior Constable Phillip Keith JACOBSON

Detective Superintendent Ian Winston LYNCH

Superintendent David John MEURANT

Superintendent Kyle STEWART

Sergeant Michael Allan WILLIAMS

VICTORIA POLICE

Inspector David Stanley BLENCOWE

Senior Sergeant Peter Henry GIBBONS

Superintendent Lucinda NOLAN

Superintendent Peter Anthony O’NEILL

Senior Sergeant Ronald Albert SINCLAIR

Superintendent Darrell John STEPHENSON

QUEENSLAND POLICE

Superintendent Ronald James COOPER

Detective Inspector John David HARTWELL

Detective Superintendent Brian James HAY

Senior Sergeant Paul Kevin JAMES

Senior Sergeant Monica Annette O’MARA

WESTERN AUSTRALIA POLICE

Inspector Anthony Paul FLACK

Inspector William James LEONARD

Superintendent Kellie Louise PROPERJOHN

Detective Senior Sergeant Timothy Justin THOMAS

SOUTH AUSTRALIA POLICE

Superintendent Noel Graeme BAMFORD

Superintendent Peter HOADLEY

Detective Senior Sergeant John William SCHULZ

TASMANIA POLICE

Inspector John Alfred BIRD OAM

NORTHERN TERRITORY POLICE

Commander Anne-Marie MURPHY

AUSTRALIAN FIRE SERVICE MEDAL (AFSM)

NEW SOUTH WALES FIRE SERVICES

Mr Christopher John BARRON

69 Mahonga Street, Jerilderie NSW 2716

Mr Brett Andrew BOWDEN

Orange NSW 2800

Mr Keith Darral BUTT

Young NSW 2594

Mr James Downing CHIVAS

Bullaburra NSW 2784

Mr John Matthew McDONOUGH

73 Digby Road, Erina NSW 2250

Mr Robert Thomas MURRAY

Waverley NSW 2024

Mr Gregory Charles PICKERSGILL

80 Holbrook Street, Temora NSW 2666

Mr Alfred Kenneth RAISTRICK

Cobbitty NSW 2570

Mr Mark Dennis REILLY

NSW

Mr Cecil John ROBINSON

54 Tudor Street, Bourke NSW 2840

Mr James Thomas SMITH

Dural NSW 2158

VICTORIA FIRE SERVICES

Mr Geoffrey William AUDSLEY

Colac Vic 3250

Mr Robert Petrus BRINKMAN

22 Shute Avenue, Berwick Vic 3806

Mr Liam Gerard FOGARTY

Department of Sustainability and Environment, 4/8 Nicholson

Street, East Melbourne Vic 3001

Mr David Gerrard GIBBS

19 Tasman Road, Somers Vic 3927

Mr Bruce Alan PICKETT

Herne Hill Vic 3218

Mr James Russell READ

Knoxfield Vic 3180

Mr Robert William TAYLOR

Docklands Vic 3008

QUEENSLAND FIRE SERVICES

Mr Rowen David CLEM

Kurwongbah Qld 4503

Mr John Frederick GRESTY

Alexandra Hills Qld 4161

Mr Shan Werner RAFFEL

7 Honeymyrtle Court, Capalaba Qld 4157

Mr Neil Scott REID

Kipparing Qld 4021

Mr Gordon Francis RYAN

8 Sandringham Road, Sandringham Qld 4701

WESTERN AUSTRALIA FIRE SERVICES

Mr Robert William COX

Broome WA 6725

Mr Kevin Robert POLLOCK

Glen Forest WA 6071

SOUTH AUSTRALIA FIRE SERVICES

Mr Gregory Charles FRICK

38 Dudley Avenue, North Plympton SA 5037

Mr Christopher George SMITH

5 Alison Drive, Happy Valley SA 5159

Mr Keith William TAYLOR

Taylors Road, Ashton SA 5137

Mr Neil Kenneth TURNER

Callington SA 5254

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY FIRE SERVICES

Mr Gregory John KENT

1 Bemm Place, Amaroo ACT 2914

AMBULANCE SERVICE MEDAL (ASM)

QUEENSLAND AMBULANCE SERVICE

Mr Robert Leslie MEDLIN

82 Rundle Street, Rockhampton Qld 4700

Mr Gavin John TREMBATH

Toowoomba Qld 4350

SOUTH AUSTRALIA AMBULANCE SERVICE

Associate Professor William Middleton GRIGGS AM

Medindie SA 5081

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY AMBULANCE SERVICE

Mrs Therese Suzanne MOORE

Burra Creek NSW 2620

EMERGENCY SERVICES MEDAL (ESM)

NEW SOUTH WALES EMERGENCY SERVICES

Ms Debra May SCANES

Goulburn NSW 2580

VICTORIA EMERGENCY SERVICES

Mr Colin David CROXFORD

490 Goomalibee Road, Benalla Vic 3672

Mr Brett Ian ELLIS

23 Betton Crescent, Warrandyte Vic 3113

Mrs Dianne Gwenyth MONTALTO

1085 Merriang Road, Woodstock Vic 3751

QUEENSLAND EMERGENCY SERVICES

Mr Kingsley Leonard FRASER

15 Hagman Street, Stafford Heights Qld 4053

Mr Robert Grant HARTLEY

Mitchelton Qld 4053

Mr John Graham JACOBSEN

Calamvale Qld 4116

WESTERN AUSTRALIA EMERGENCY SERVICES

Mr Arthur Barry JONES

34 Karrakatta Road, Goode Beach, Albany WA 6330

SOUTH AUSTRALIA EMERGENCY SERVICES

Mr Grant Andrew GEYER

Renmark SA 5341

AUSTRALIAN CAPITAL TERRITORY EMERGENCY SERVICES

Mrs Tracey Annette FOOTE

Murrumbateman NSW 2582